از اختلاف‌نظر اعضای هیات رئیسه تا رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای بیان تذکر

از اختلاف‌نظر اعضای هیات رئیسه تا رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای بیان تذکر | خبرگزاری ایلنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا در حالی که قرائت گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در دستور کار نشست علنی امروز قرار داشت، نحوه قرائت این گزارش و عدم اظهار نظر نمایندگان با انتقاد برخی از وکلای ملت روبرو شد و در ادامه حواشی دیگری نیز ایجاد کرد.

بر این اساس در حالی که بر خلاف تصور معمول در مورد آیین نامه داخلی مجلس و سازوکار قرائت گزارشات بنا بر این آیین‌نامه انتظار می‌رفت شش نفر از نمایندگان پس از قرائت گزارش اظهارنظر کنند، این امکان فراهم نشد و این مساله با انتقاد مصطفی کواکبیان روبرو شد.

نماینده اصلاح‌طلب تهران در مجلس در تذکری  نسبت به این مساله واکنش نشان داد اما موضوع اصلی حواشی گزارش لغو سخنرانی مطهری در مشهد بیش از آنکه به خود گزارش یا عدم اظهارنظر نمایندگان مربوط باشد به نحوه قرعه کشی اسامی متقاضیان، بیان تذکر و اخطار توسط هیئت رئیسه اختصاص داشت.

در این میان مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب تهران و مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای قم از هیئت رئیسه درخواست کردند که نامشان را در فهرست تذکرها قرائت کنند. آنها تاکید داشتند برای بیان تذکر در مورد این دستور جلسه نام‌نویسی کرده بودند اما پس از تغییر دستور و متعاقب آن تغییر فهرست تذکر دهندگان نام آنها پاک شده است.

علی مطهری که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت به هر دو نماینده اجازه اظهارنظر داد اما همین مساله موجب تشنج در صحن و به ویژه میان مطهری دو عضو هیئت رئیسه شد که بر این اساس گویا غلامرضا کاتب با تاکید بر آنکه نام کواکبیان درج نشده بوده نسبت به اعطای فرصت اظهارنظر به این نماینده مجلس از سوی رئیس جلسه گلایه داشت و اکبر رنجبرزاده دیگر عضو هیئت رئیسه به خاطر اینکه نتوانست همان لحظه تذکرهای کتبی و شفاهی امروز مجلس را قرائت کند، انتقاد داشت.

غلامرضا کاتب، پس از آنکه با تاکید مطهری در مورد لزوم بیان تذکر توسط ذوالنور همچون کواکبیان مواجه شد خطاب به یکی دیگر از نمایندگان که خواستار بیان تذکر بود، گفت: آقای سالک زمانی که بنده در صحن نبودم این اتفاق افتاد و آقای مطهری خودشان موافقت کردند.

مطهری نیز اعلام کرد: آقای کاتب اگر تایید می‌کنید که اسم آقای ذوالنور نیز درج شده بود، صحبت کنند و اگر نه موضوع منتفی است.

کاتب در واکنش اعلام کرد: من نام هیچ کدام را در فهرست ندیده‌ام که بخواهم تایید کنم شما همانطور که به آقای کواکبیان وقت داده‌اید طبیعی است که آقای ذوالنور هم تقاضا دارند.

مطهری هم اعلام کرد: این طور نیست هر دو می‌گویند اسمشان درج شده بود.

در این میان محمد دهقانی نقدر دیگر نماینده اصولگرای مجلس نیز خود را به محل جایگاه هیئت رئیسه رساند و نسبت به این مساله انتقاد کرد.

مطهری نیز در واکنش به انتقاد این نماینده اصولگرا با لحنی مطایبه آمیز تاکید کرد: برای اینکه هم یک اصلاح‌طلب صحبت کرده باشد و هم یک اصولگرا، آقای ذوالنور هم صحبت کنند.

نائب رئیس مجلس اما هنگامی که با اصرار دهقانی و انتقاد مجدد او روبرو شد، یادآور شد: این مساله خلاف نیست آنچه درباره اظهارنظر یک اصلاح‌طلب و یک اصولگرا گفتم، شوخی بود. ولی مساله این است که آقای ذوالنور می‌گوید نام ایشان نیز درج شده بوده اما فرصت بیان تذکر داده نشد.

به گزارش ایلنا نکته جالب توجه در جریان این مذاکرات پرحاشیه واکنش نادر قاضی‌پور بود. نماینده اصولگرای مجلس که در مقاطعی نسبت به آنچه می‌گذشت با خنده واکنش نشان می‌داد در چند نوبت مواضع مطهری را تایید کرد و در قبال آن با صدای بلند احسنت گفت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.