فساد و رانت مانع توسعه یافتگی کشور می شود/ محصولات کشاورزی گلپایگان و محصولات باغی خوانسار با شهرت جهانی در حال نابودی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی بختیار در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۸ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا، شهدای هفته دولت، شهیدان رجایی، باهنر و شهدای مدافع حرم خصوصا شهید حججی و آرزوی سلامت برای همه خدمتگزاران به نظام و انقلاب اسلامی به ویژه مقام معظم رهبری و سلام و درود بر ملت شریف ایران اسلامی و مردم شریف شهرستان های گلپایگان و خوانسار و تبریک پیشاپیش عید قربان و غدیر به تمام ملت ایران.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رأی اعتماد نمایندگان به کابینه نشان از عزم و همدلی مجلس شورای اسلامی در راستای شروع کار دولت در حل مشکلات اقتصادی،معیشتی و معضل بزرگ بیکاری است و راهکار حل مشکلات فوق حاکم کردن فرهنگ کار و تلاش است.

وی با بیان اینکه مقابله با فساد و رانت باید در دستورکار قرار بگیرد،تصریح کرد:اگر شاخصه های کسب و کار در کشور نامناسب است، رتبه های جهانی در حوزه بانکی، اقتصادی، شفافیت و … وضعیت نامطلوبی دارد دلیل آن نبود توجه به دو عامل فوق است.

بختیار افزود:اگر فرهنگ کار و تلاش در همه بخش های علمی، دانشگاهی، آموزشی، اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، تجاری و بازرگانی و همه و همه بخش های دولت، مجلس، قوه قضائیه، بخش خصوصی، غیردولتی و تعاونی حاکم شود، کشور در مسیر رشد و پیشرفت قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: عامل دوم که فساد و رانت است مانع توسعه یافتگی کشور است و اگر امروزه کارآفرینی به سهولت امکان پذیر نیست و اگر مردم عزیز برای گرفتن وام و تسهیلات از نظام بانکی باید کفشی آهنین بپوشند علت آن رانت و فساد در شبکه بانکی کشور است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی افزود: گلپایگان و خوانسار مهد علما، دانشمندان، مفاخر جهان اسلام و مفاخر نظام انقلاب بوده و هست، حتی شناسنامه حضرت امام نیز صادره از گلپایگان است اما به دلیل عدم برخورداری از مولفه های توسعه شاهد رشد مهاجرت در این شهرستان و رشد منفی جمعیت هستیم.سرمایه و اعتبارات متمرکز در شهرهای بزرگ شده و صدای مردم مظلوم آن به گوش مسئولان نمی رسد.

وی ادامه داد: آیا می دانید علیرغم تامین هزینه های درمان توسط خیرین به دلیل نداشتن پزشک و متخصص در این دو شهرستان شاهد تلف شدن چه تعداد کودک، پیر، جوان در این دو شهرستان هستیم، آیا می دانید در حد فاصل جاده خمین به گلپایگان، گلپایگان به خوانسار، ……… چه تعداد سوانح جاده ای منجر به فوت داشته ایم.

وی ادامه داد: امروز به دلایل واهی حقآبه کشاورزی گلپایگان که حق شرعی و قانونی آنان است، داده نمی شود و حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آن خطر خشکیده و عدم تخصیص منابع آبی برای تالاب شور گلپایگان موجبات ریزگرد در آن منطقه را فراهم کرده است.

بختیار افزود: سد باغکل خوانسار که سالیان متمادی است فرار آب دارد و اهداف آن که تامین آب شرب و کشاورزی خوانسار بوده تامین نشده و حل مشکلات فوق جدی گرفته نمی شود و این در حالی است که قول ساختمان بیمارستان تامین اجتماعی غرب استان اصفهان برای ۸ شهرستان محروم در این منطقه داده شده است لیکن اجرایی نگردیده است.

وی ادامه داد: شبکه ریلی در این منطقه از سال ۱۳۸۸ در ردیف های بودجه کل کشور قرار گرفته اما نه مدل جذب سرمایه برای آن تعریف شده و نه اعتبار و تناسب برای ساخت آن دارد. نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی افزود: بزرگراه اراک به اصفهان و بزرگراه اراک به شهرکرد که دارای توجیه اقتصادی بالا بوده است مورد توجه قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: علیرغم وجود ۴ شهرک صنعتی در منطقه گلپایگان و خوانسار لیکن حبس فرصت، سرمایه گذاری نیمه تمام و ایجاد سوله در این شهرک ها و گرفتن وام و تسهیلات به نام منطقه خوانسار و گلپایگان و برون تسهیلات فوق به شهرهای بزرگ نیز عامل عدم رشد مناسب است.

بختیار افزود: مردم گلپایگان خواستار اهتمام ویژه ای به کیفیت تولید محصول دارند، چنانکه لبنیات گلپایگان و عسل خوانسار کیفیت جهانی یافته است و از برند باکیفیت صنعت پلیمر گلپایگان دیگر پلیمرها استفاده می کنند، صنایع قطعه سازی همچون اکسل، شاتون و بلبرینگ با قیمت بالا و قیمت تمام شده پایین تولید می شوند؛دلیل این امر نیروی انسانی متخصص، ماهر، پرتلاش در آن منطقه است لیکن گروه سایپا و شرکت های خودروسازی که می توانند مونتاژ موتور، تولید، پلوس، توسعه فنر و توسعه بخش های خودرویی را در آن منطقه انجام دهد، یا سرمایه گذاری جدید را در اطراف تهران و کلانشهرها انجام می دهد و یا رو به واردات می آورند.

وی ادامه داد: لبنیات گلپایگان و عسل خوانسار محصولات کشاورزی گلپایگان و محصولات باغی خوانسار در حال نابودی است و دلیل آن عدم توجه به مسئله آب کشاورزی، عدم بیمه محصولات کشاورزی، عدم حمایت کشاورزان در خسارات ناشی از آفاتی همچون سیل، تگرگ و تب برفکی و هزاران آفت دیگر و عدم پرداخت سریع و آسان وام اشتغال و کارآفرینی در مناطق کمتر توسعه یافته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: خلاصه آنکه مناطق کمتر توسعه یافته به نفع کلانشهرها تفسیر شده، هرچند که این تفسیر منجر به توسعه یافتگی کلانشهر ها نیز شده و دلیل آن وضعیت کنونی ترافیک، آلودگی، حاشیه نشینی و هزار بلای دیگر در کلانشهرها است ای کاش آرزوی توسعه متوازن و همگون براساس آمایش سرزمینی محقق می شد./دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.